Çocukları STEM'e Erken Yaşta Tanıtmanın 8 Yolu

27-08-2020 23:49:29
Çocukları STEM'e Erken Yaşta Tanıtmanın 8 Yolu
Bilim dünyası, okul öncesi çocukların bile temel bilim ve matematik kavramlarını anlayabildiğini ortaya koymaktadır. 

 Çocuklar bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) kavramlarını bir yaşından küçük olsalar bile anlayabilirler, ancak bu becerileri zaman içerisinde geliştirilmelidir. 

Aslında çocuklar sözel iletişime geçmeden önce karmaşık düşünme becerilerini geliştirebilirler.  Merak, sorgulama ve analiz gibi STEM alanları için kritik beceriler geliştirmek adına farklı oyun türlerinin gerekli olduğu tespit edilmiştir. 

Yetişkinlerin STEM düşünme becerilerini erken yaşlardan itibaren teşvik etmelerinin yolları;


1- Çocuklara toplar ve çıngıraklar gibi ''manipülatif unsurları'' olan oyuncaklar verin. Çocuklardan daha yüksek kuleler inşaa etmek gibi oyuncakların elemanlarını kendilerinin kontrol edebileceği şeyleri isteyin.

2- Çocuklara evinizdeki konserve açacağı veya kapı menteşesi gibi basit aletlerin nasıl çalıştığını açıklamalarını sağlayın.
 
3- Bebeklerin mama sandalyelerinde otururken tekrarlayan kaşık bırakma veya eşyalarını yere atma hareketlerine izin verin. Bu çocuğunuzun yer çekimini öğrenmeden önce kavramları öğrenmesine yardımcı olur. 
 
4- Çocuklarınıza dört tür oyun oynamalarına izin verin.

     - Hayal gücünü kullanarak bir çocuğun yer aldığı taklit oyun.
 
     - Çocukların deneyler yaptığı veya bir şeyleri parçaladığı keşif oyunu.
   
     - Yetişkinlerin çocuklarla oynadığı ve etkileşim kurduğu rehberli oyun.
 
     - Bir yetişkin olmadan oynanan bireysel oyun.
     
5- Yürümeye yeni başlayan bir çocuğun kirlenebileceği ihtimali olsa bile, keşif oyunlarına izin verin. Burada güvenliğini göz önünde bulundurarak izin vermelisiniz.

6- Çocukları düşüncelerini açıklamaya zorlamak için mümkün olduğunca ''ne'', ''neden'', ''nasıl'' sorularını sorun.

7- Bebeklerle konuşurken bile doğru kelimeleri kullanın. Örneğin; çocuğunuz bir kule inşaa ederken ''kararlı'' olduğunu veya nesnelere dokunurken ''kırılgan'' olduğunu söyleyerek, onları yeni kelimelerle tanıştırın. 

8- Çocuklara ''bunu yapamam'' yerine ''henüz yapamam'' şeklinde söylemelerini teşvik ederek sürekli öğrenme süreçlerini pekiştirin.

 
       Çocuklarınızla fikir ve kavramlar hakkında konuşmaktan çekinmeyin. Gün içinde algısının açık olduğu zamanları yakalayarak, çocuklarınızla büyük ve yeni kelimeler kullanarak konuşun. 

      ''Çocuklarınıza öğretmek zorunda olduğunuzu aklınızdan çıkarın. Matematik, fen bilimleri ve mühendisliğin etrafımızda nasıl olduğunu merak edeceği bir deneyim yaşatın.'' 
 


Blog Etiketleri :