Ebeveynin Oyuncak Güvenliği Rehberi

28-08-2020 12:24:05
Ebeveynin Oyuncak Güvenliği Rehberi

 

Çocuklar oyuncakları ile oynarken çok eğlenebilirler. Ancak, güvenliğin her zaman önce gelmesi gerektiğini akılda tutmak önemlidir. Her yıl binlerce çocuk oyuncaklarla yaralanıyor.

Oyuncak alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve güvenli kullanım için birkaç basit fikrin yaralanmaları nasıl önleyebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.


Yaralanmalar nasıl önlenir ?


Oyuncaklardan kaynaklanan yaralanmaların çoğu küçük kesikler, sıyrıklar ve çürüklerdir. Ancak oyuncaklar ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme neden olabilir. Bu, oyuncaklar tehlikeli olduğunda veya yanlış şekilde kullanıldığında olur. Yaralanmaları önlemeye yardımcı olacak yöntemler şunlardır:


Çocuğunuzun oyununu denetleyin


 • Dikkatsiz veya uygunsuz oyuna izin vermeyin. Yaralanmalar, oyuncaklar fırlatıldığında, üzerine atlandığında veya parçalandığında meydana gelebilir.

 • Küçük, gevşek veya kırık oyuncaklara dikkat edin. Küçük bir oyuncak veya parça, bir çocuğun kulağına, burnuna veya boğazına kolayca sıkışabilir. Çocuklar, mıknatıslar, bilyeler, küçük toplar, oyuncak parçalar veya balonlar gibi nesnelerin solunması, yutulması veya boğulmasından ciddi şekilde yaralanabilir veya ölebilir. Küçük parçaları olan tüm oyuncakları, çocuk bunu yapmamayı öğrenene kadar, genellikle 5 yaşına kadar, çocuğunuzdan uzak tutun.

 • Çocuğunuzu balonların etrafında dikkatlice izleyin. Şişirilmemiş ve şişmiş balonlar ciddi bir boğulma tehlikesidir. Çocuğunuz balonu şişirmeye çalıştığında kolaylıkla soluyabilir. Ya da balonu ısırmaya çalışırsa ve balon patlarsa, parçaları yutabilir.

 • Daima pilleri kontrol edin. Bir oyuncağın pilleri küçükse, pil bölmesinin sıkıca kapatıldığından emin olun, böylece çocuğunuz onları çıkaramaz. Küçük piller boğulma tehlikesidir.

 • Gevşek iplere, kurdelelere veya kordonlara dikkat edin. Bunlar bir çocuğun boynuna dolanabilir. Genellikle beşik oyuncaklarında bulunurlar; çekme oyuncaklarında; başlık kordonları gibi giysiler üzerinde; veya emziklere bağlı.

 • Oyuncak sürmek için güvenli bir oyun alanına sahip olun. Çocuklar oyuncak sürerken düştüklerinde veya onlarla caddede veya yakınında veya yüzme havuzlarının, göletlerin ve göllerin yakınında oynadığında yaralanmalar meydana gelebilir. Kaykaylar, scooterlar ve tek sıra tekerlekli patenler gibi diğer binicilik oyuncakları hızlı hareket eder ve düşmeler ölümcül olabilir. Bu oyuncakları kullanırken çocuğunuzun bir kask ve güvenlik donanımı taktığından emin olun.

 
 
 
 
 

Oyuncakları iyi durumda tutun


 • Kırık parçaları onarın veya değiştirin. Hasarlı veya kırık parçalar, tahta oyuncaklarda kıymıklar, oyuncak bebeklerde gevşek gözler veya küçük parçalar ve elektrikli oyuncaklarda açıkta teller olup olmadığına bakın. Kırık bir oyuncak keskin veya sivri uçlu kenarları açığa çıkarabilir.

 • Oyuncakların paslanmasına izin vermeyin. Paslanabileceklerinden metal oyuncakları asla gece boyunca dışarıda bırakmayın.

 • Yangın tehlikelerini kontrol edin. Yıpranmış kablolardan, yanlış kullanımdan veya elektrikli fişli oyuncakların aşırı kullanımından yanıklar ve şoklar meydana gelebilir.

 
 

Oyuncakları düzgün bir şekilde saklayın


 • Oyuncakları bir rafta veya oyuncak sandıkta saklayın. Üzerine basılmaması veya takılıp düşmemesi için oyuncaklar yoldan çekilmeli ve yerden kaldırılmalıdır. Ayrıca, dikkatlice bir oyuncak sandık seçin. Oyuncak sandıklar, aniden kapanırsa minik parmakları ve elleri sıkıştırabilir, zedeleyebilir veya kırabilir. Çocuklar bir oyuncak sandığın içine hapsolurlarsa boğulabilirler. En iyi oyuncak sandığı, kapaksız bir kutu veya sepettir. Bununla birlikte, bir kapağı varsa, kapağı açık tutan ve sıkıştırmayan güvenli menteşeleri olduğundan emin olun. Çocuğunuzun içeride sıkışıp kalması ihtimaline karşı göğüste de hava delikleri olmalıdır.

 • Daha büyük bir çocuk için yapılmış oyuncakları küçük bir çocuğun ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Bu oyuncakların küçük parçaları olabilir veya başka şekillerde zararlı olabilir.

 • Bir oyuncağı asla orijinal ambalajında ​​saklamayın. Zımba telleri ve sert plastik kaplar kesilmelere neden olabilir ve plastik sargı boğulmaya  neden olabilir.

 

Güvenli bir oyuncak nasıl alınır ?


Çocuğunuz için güvenli ve uygun oyuncakları seçmenize yardımcı olacak 10 ipucu.


 • Etiketi okuyun. Uyarı etiketleri, bir oyuncağın nasıl kullanılacağı ve oyuncağın hangi yaş için güvenli olduğu hakkında önemli bilgiler verir. Çocuğunuza oyuncağı doğru şekilde nasıl kullanacağını gösterdiğinizden emin olun.

 • BÜYÜK düşünün. Boğulmayı önlemek için tüm oyuncakların ve parçaların çocuğunuzun ağzından daha büyük olduğundan emin olun.

 • Nesneleri havaya fırlatan oyuncaklardan kaçının. Ciddi göz yaralanmalarına veya boğulmaya neden olabilirler.

 • Çocuğunuzun işitme duyusuna zarar gelmesini önlemek için yüksek sesli oyuncaklardan kaçının .

 • İyi yapılmış doldurulmuş oyuncakları arayın. Tüm parçaların sıkı olduğundan ve dikişlerin ve kenarların sağlam olduğundan emin olun. Ayrıca makinede yıkanabilir olmalıdır. Boğulmayı önlemek için gevşek şeritleri veya ipleri çıkarın. Yutulduğunda boğulmaya veya boğulmaya neden olabilecek küçük fasulye benzeri peletleri veya doldurmaları olan oyuncaklardan kaçının.

 • Sağlam plastik oyuncaklar satın alın. İnce plastikten yapılmış oyuncaklar kolayca kırılabilir.

 • Zehirlenmeye neden olabilecek toksik maddeler içeren oyuncaklardan kaçının. Etikette "toksik değil" yazdığından emin olun.

 • 12 yaşından küçük çocuklar için hobi setleri ve kimya setlerinden kaçının. Yangınlara veya patlamalara neden olabilirler ve tehlikeli kimyasallar içerebilirler. Büyük çocuğunuzun bu tür oyuncakları nasıl güvenle kullanacağını bildiğinden emin olun.

 • Beşik oyuncak alırken dikkatli olun. Bir beşiğe asılan ipler veya teller boğulmayı önlemek için kısa tutulmalıdır. Beşik oyuncakları, çocuğunuz ellerini ve dizlerini yukarı kaldırır kaldırmaz çıkarılmalıdır.